تبلیغات
object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11CF-96B8-444553540000" id="obj1" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab" border="0" style="width: 150px; height: 30px"> آبژدان - تناقض گویی مسئولین بر سر یک تفاهم نامه !
 

تناقض گویی مسئولین بر سر یک تفاهم نامه !

نوشته شده توسط :حسین حسین
دوشنبه 19 آبان 1393-10:48 ق.ظ

هادی خوش سیما : این روزها تفاهم نامه انتقال آب کارون و جاری شدن دائمی آب در زاینده رود در صدر اخبار رسانه های خوزستان و اصفهان قرار گرفته است. از یک سو نمایندگان اصفهان در مصاحبه با خبرگزاری های رسمی و نشریاتی همچون جام جم تاکید کرده اند که تفاهم ‌نامه جریان دائمی آب زاینده‌ رود بین نمایندگان اصفهان و وزیر نیرو امضا شده است. 

از سوی دیگر ، نمایندگان و مسئولین خوزستان سیاستی متناقض در این خصوص اتخاذ کرده اند ؛ یکی تفاهم نامه را تکذیب می کند و دیگری تایید. نکته جالب آنجاست که در تکذیب این تفاهم نامه نیز مسئولین و نمایندگان خوزستان دچار تناقضی آشکار شده اند. به عنوان مثال ، سادات ابراهیمی نماینده مردم شوشتر از پایه و اساس ، تفاهم نامه امضا شده بین نمایندگان اصفهان و وزیر نیرو را تکذیب می کند و آن را کذب محض می داند و معتقد است که اصلن چنین تفاهم نامه ای وجود خارجی ندارد.

جعلی خواندن این تفاهم نامه از سوی نماینده شوشتر در حالی ست که معاون عمرانی استاندار خوزستان ، آن را جعلی نمی داند و معتقد است تفاهمنامه منعقد شده بین وزیر نیرو و نماینده های استان اصفهان تنها در راستای برنامه های آبرسانی در حوزه استان اصفهان است و هیچ ربطی به انتقال آب کارون ندارد. سیاحی در این مصاحبه گفته است: یکی از بندهای تفاهم نامه منعقد شده بین وزارت نیرو و نماینده های استان اصفهان تسریع در تکمیل سد و تونل کوهرنگ سه است که مسئولان خوزستان در جریان اجرای تمامی فعالیت های این طرح هستند.

البته سایت اطلاع رسانی استانداری خوزستان بی توجه به اصل سخنان معاون استاندار ، تیتری را انتخاب کرده که تکذیب تفاهم نامه را می رساند نه یکی از بندهای آن.

با این مصاحبه های بعضا متناقض ، ضمن آنکه مخاطب دچار سردرگمی می شود ، رفته رفته نیز اعتمادش نسبت به صحت سخن مسئولین کم رنگ خواهد شد و اصل موضوع نیز در هیاهوی سخنان متعدد به فراموشی سپرده می شود.

اصل موضوع چیست؟

چه این تفاهم نامه را تکذیب کنیم و چه آن را تایید نماییم هیچ تفاوتی در اصل موضوع نمی کند. اصل موضوع انتقال آب کارون به منظور احیای زاینده رود است که نه امروز و دیروز ، بلکه چندین سال است طرح آن کلید خورده و در حال انجام است. با تکذیب یا تایید یک تفاهم نامه و زوم کردن روی آن ، فقط خود را فریفته ایم و در گیر و دار جنجال های بی فرجام رسانه ای ، مسئولین اصفهان طرح های انتقال آب را با جدیت و در سکوت مطلق ، پیش خواهند برد.

اصل موضوع ِانتقالِ آب را نه از زبان مسئولین خوزستان بلکه باید از زبان مدیران اصفهانی جویا شد ؛ آنجا که حجت الاسلام احمد سالک نماینده اصفهان گفته است : "بحث انتقال آب کارون به اصفهان یک تفاهم نامه نبوده بلکه مصوبه شورای عالی آب است و اگر هم تفاهمی صورت گرفته بر مبنای طرح 9 ماده ای احیای زاینده رود مصوب شده در آن شوراست. "

اصل موضوع را باید در سوم دی ماه سال 92 جستجو کرد. سالی که برای اولین بار و پس از یک وقفه هشت ساله ، شورای عالی آب با حضور معاون رییس جمهور و خانم ابتکار رییس سازمان محیط زیست و همچنین با حضور چندین استاندار از جمله استاندار اصفهان و خوزستان ، تشکیل شد و بی آنکه سخنی از کارون و خشکی زمین های کشاورزی خوزستان بر زبان بیاید طرح 9 ماده ای بر محور احیای زاینده رود و تکمیل طرح بهشت آباد به تصویب رسید.

اصل ماجرا را باید در این موارد جستجو کرد نه یک تفاهم نامه . مسئولین خوزستان به جای آنکه بر طبل تایید یا تکذیب چنین تفاهم نامه ای بکوبند و وقت و انرژی خود را تلف کنند باید به صراحت بگویند که طرح انتقال آب کارون سال هاست کلید خورده و کسی نیز جلودار آن نیست و اعتراض خوزستانی ها هم نتوانسته سدی در راه آن ایجاد کند. اصل موضوع همین است و بس .... متاسفانه برخی مسئولین ظاهر امر را چسبیده اند و واقعیت ها را در جنجال سازی های رسانه ای ، به مسلخ برده اند.

اصل موضوع ، اراده دولت ها است  که می خواهند به هر قیمتی حتا به قیمت نابودی اراضی کشاورزی خوزستان و خشکی کارون ، زاینده رود را پرآب و باغ های پسته را احیا کنند... پس اگر مصاحبه ای می کنید و یا سخنی می خواهید در این رابطه بگویید شعاری و شاعرانه سخن نگویید. جلوگیری از انتقال آب کارون، میدانی ست که مرد عمل می خواهد نه مرد شعار که به صندلی ریاست و مدیریت اش دو دستی چسبیده است و منافع استان را فدای یک روز مدیریت بیشتر می کند...

درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


نظرسنجی:


آمار وبلاگ:


** 1 * * ******* ------------------
-------------------------------

The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox