تبلیغات
object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11CF-96B8-444553540000" id="obj1" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab" border="0" style="width: 150px; height: 30px"> آبژدان - مجلس تام و تمام با دولت قبل همکاری نکرد
 

مجلس تام و تمام با دولت قبل همکاری نکرد

نوشته شده توسط :حسین حسین
شنبه 3 آبان 1393-10:53 ب.ظ

وی به ریاضت اقتصادی در کشورهای اروپایی همچون ایتالیا، اسپانیا، پرتقال و یونان اشاره کرد و گفت: تفاوت اقتصاد مقاومتی و اقتصاد ریاضتی در این است که این چهار کشور از درون با بحران مواجه شدند و اتحادیه اروپا و سازمان‌های مالی و اعتباری دنیا نیز به کمک آن‌ها آمده‌اند اما ریشه مشکلات آن‌ها بالا بودن هزینه‌های آن‌ها نسبت به درآمد آن‌هاست و از این رو باید به سمت اقتصاد ریاضتی بروند.

مصباحی مقدم ادامه داد: ایران امروز نه تنها بدهی معوق خارجی ندارد بلکه بیش از 130 میلیارد دلار ذخایر ارزی و طلایی دارد که البته برداشت آن به دلیل تحریم‌ها با مشکل مواجه شده است.

وی گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی را یکی از مهمترین مباحث مطرح در فضای فعلی کشور دانست و گفت: بند 21 سیاست های اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده توسط مقام معظم رهبری نیز بر تبیین و گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی تاکید می‌کند.

عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز وظیفه دولت در اقتصاد مقاومتی را مهم ارزیابی کرد و خاطرنشان کرد: به طور عمده اصلاحات ساختاری در اقتصاد بر عهده دولت است.


مصباحی مقدم فعالیت بخش‌های خصوصی و غیر دولتی را در کسب و کار و اشتغال موثر دانست و تصریح کرد: فعالیت بیشتر بخش خصوصی باعث افزایش درآمدهای مالیاتی کشور نیز می‌شود.

وی تبدیل مواد خام صادراتی به فرآورده را یکی دیگر از راهکارهای اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: در کشور ما روزانه 1.7 میلیون بشکه به فرآورده تبدیل می‌شود و 1.2 میلیون بشکه نیز به صورت خام صادر می‌شود که با برداشته شدن تحریم‌ها این میزان به 2.5 میلیون بشکه می‌رسد در حالی که اگر ما این میزان را به فرآورده‌های نفتی تبدیل کنیم و صادر کنیم تا 10 برابر ارزش افزوده ایجاد خواهیم کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، افزایش صادرات گاز، برق و پتروشیمی را از دیگر راهکارهای رسیدن به اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: تولید گاز در کشور ما روزانه نزدیک به 600 میلیون متر مکعب است که بیشتر از 520 میلیون متر مکعب آن مصرف داخل است و 24 میلیون متر مکعب هم به ترکیه صادر می‌کنیم در حالی که باید سیاست گذاری شود تا کشورهای همسایه از جمله پاکستان، هندوستان، آذربایجان، ترکیه و حتی عراق به شبکه گازی وارد کننده گاز از ایران تبدیل شوند و آنچه که غرب می‌خواهد ایران را به انزوا بکشاند تا اقتصاد بسته‌ای داشته باشیم محقق نشود و اقتصاد همسایگان را به خود وابسته کنیم.

وی گاز ارزان قیمت را باعث تولید برق ارزان قیمت دانست و تصریح کرد: ما اکنون به عراق و آذربایجان صادرات برق داریم و کشورهای همسایه دیگری نیز متقاضی برق هستند که باید با استفاده از ارزان کردن برق تولیدی از انرژی خورشیدی، ایران به صادر کننده عمده برق منطقه تبدیل شود.

مصباحی مقدم افزود: اکنون در ایران سالیانه 20 میلیون تن محصولات پتروشیمی تولید می‌شود که این رقم باید به بیش از 100 میلیون تن برسد.

وی در ادامه به نیاز شفاف سازی در حوزه اقتصاد پرداخت و گفت: وقتی اقتصاد شفاف سازی شود و دولت الکترونیک محقق شود دیگر شاهد رشد مه آفریدها و اختلاس‌های کلان و ارقام درشت فساد در اقتصاد کشور نخواهیم بود و سهم مالیات نیز از رقم 6 تا 6.5 درصد از درآمدهای کشور، بیشتر خواهد شد.

نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه در پاسخ به سوالات حضار با اشاره به تعبیر مقام معظم رهبری به بچه پولدارها گفت: درست است که دولت قبلی همچون بچه ثروتمند عمل کرد اما اینکه مجلس تام و تمام با او همکاری می‌کرد را قبول ندارم و شاهد این مدعا نیز اعتراض مجلس نسبت به توزیع پول، گزارش دوازده‌بندی تخلفات دولت در شش ماهه اول هدفمندی یارانه‌ها و ارسال آن به قوه قضاییه جهت رسیدگی، هشدار نسبت به رشد تورم در کشور و تصویب سه مصوبه قاطع که دست و پای دولت را در این حوزه بست، است.

وی در ادامه به نرخ سود بانکی در کشور اشاره کرد و گفت: نرخ سود بانکی بر تورم تاثیرگذار است و نرخ تورم نیز باعث بالا رفتن نرخ سود بانکی می‌شود.

مصباحی مقدم ابراز امیدواری کرد: اگر دولت بتواند تا سال آینده نرخ تورم را به 18 درصد برساند موفق بوده است و اگر هم نتواند باز هم تاکنون به موفقیت نسبی دست یافته است.درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


نظرسنجی:


آمار وبلاگ:


** 1 * * ******* ------------------
-------------------------------

The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox