تبلیغات
object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11CF-96B8-444553540000" id="obj1" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab" border="0" style="width: 150px; height: 30px"> آبژدان - خداحافظی سیاه چادرها با کوهستان
 

خداحافظی سیاه چادرها با کوهستان

نوشته شده توسط :حسین حسین
یکشنبه 23 شهریور 1393-11:42 ب.ظ

.به گزارش عرش نیوز؛پاییز در حال رسیدن است و هوا در استان چهارمحال و بختیاری در حال سرد شدن است. سرما سبزه های دشت های مناطق کوهستانی این استان به ویژه شهرستان کوهرنگ را در مسیر زرد شدن قرار داده است.

فصل بارندگی در استان چهارمحال و بختیاری در حال نزدیک شدن است و عشایر بختیاری برای کمتر شدن مشکلات سفر کوچ و دست پنجه نرم کردن با بارندگی های شدید در پاییز، کوچ را سریع تر آغاز کرده اند.

یکی از زیباترین جلوه های زندگی عشایر بختیاری هنگامه کوچ و پیمودن مسیر طولانی برای رسیدن به مناطق  گرمسیر در فصل سرما است . این سفر که همه ساله در مناطق بختیاری نشین استان چهارمحال و بختیاری و با سرد شدن هوا آغاز می شود پس از پیمودن مسافتی که چندین هفته به طول می انجامد در مناطق گرمسیری استان خوزستان به پایان می رسد.

 هر چند در بسیاری از این مناطق جاده های کوهستانی جای ایلراه ها را گرفته است اما هنوز بسیاری از عشایر این مناطق با پای پیاده و تحمل روزها رنج و مشقت و البته لذت بردن از همه زیبایی های کوچ ، این سفر خاطره انگیز را انجام می دهند.

هم اکنون سیاه چادر های عشایر از روی دشت ها و کوهستانها یکی پس از دیگری جمع می شود و بر روی چهار پایان گذاشته می شود، دام ها ساماندهی می شوند ودر مسیر کوچ قرار داده می شوند.

صدای زنگوله های دام ها کوهستان های منطقه را فرا گرفته است و زیبایی خاصی به منطقه داده است.

عشایر تمام تمهیدات برای سفر اندیشیده اند و  از ذخیره آذوقه برای سفر گرفته تا تعیین بهترین مسیر برای کوچ را برنامه ریزی کرده اند.

کوچ عشایر همیشه یکی از زیبا ترین جاذبه های گردشگری استان چهارمحال و بختیاری است که هم اکنون با شروع کوچ عشایر در این استان آغاز شده است.

عشایر بختیاری از مرد و زن کودک و خردسال با لباس های محلی پای در پای هم کوچ را آغاز کرده اند و مسیر زیبای کوهستانهای زاگرس به سمت دشت های سر سبز خوزستان را در پیش گرفته اند.

هم اکنون عشایری که در منطقه بازفت شهرستان کوهرنگ استقرار داشته اند کوچ خود را مسیر های موجود مانند شیمبار به سمت خوزستان آغاز کرده اند و حال و هوایی دیگر به کوهستانهای بلند این منطقه بخشیده اند.

کوچ عشایر امسال زودتر آغاز شده است

بخشدار بازفت در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به آغاز کوچ عشایر در این منطقه، بیان کرد: امسال با برنامه ریزی های انجام شده کوچ عشایر زودتر آغاز می شود.

سروش ظاهری ادامه داد: 25 هزار عشایر در این منطقه اسکان داشتند که هم اکنون کوچ آنها به سمت مناطق گرمسیر استان خوزستان آغاز شده است.

وی یادآور شد: هم اکنون دامها در مسیر کوچ قرار گرفته است و کوچ عشایر به سمت استان خوزستان آغاز شده است.

عشایر از مسیر پل خداآفرین به سمت خوزستان حرکت می کنند

ظاهری عنوان کرد: مسیر حرکت عشایر بخش مرکزی و صمصامی نیز از منطقه بازفت شهرستان کوهرنگ است.

وی ادامه داد: عشایر از ایل راه موجود کوچ خود را انجام می دهند که یک عده ای از عشایر از مسیر پل خداآفرین به سمت خوزستان حرکت می کنند و عده ای نیز از مسیر جاده اصلی به سمت شهرستان اندیکا حرکت می کنند.

بخشدار بازفت بیان کرد: تمهیدات از سوی ارگان های مربوطه مانند امور عشایر برای داشتن کوچ بدون خطر اندیشیده شده و اطلاع رسانی های لازم انجام شده است و مشکلی در این خصوص نداریم.

مسافران و گردشگرانی که علاقه مند به دیدن چگونگی کوچ و زیبایی های آن دارند می توانند خود را به منطقه بازفت شهرستان کوهرنگ برسانند و از مسیر جاده اصلی کوچ عشایر را مشاهده کنند.درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


نظرسنجی:


آمار وبلاگ:


** 1 * * ******* ------------------
-------------------------------

The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox